top of page
חיפוש

מה לעשות שהילד שלי בוכה, מתוסכל ועצבני?

כשהילד שלנו בוכה, מתוסכל או כועס הוא מתנהג את מה שהוא מרגיש. אז מה אנחנו יכולים בתור הורים לעשות באותם רגעים במקום לכעוס ולהתעצבן? אנחנו צריכים להיות שם בשבילו, אז איך לעשות את זה? מוזמנים לקרוא.


מה לעשות כשהילד בוכה, מתוסכל ועצבני?

זו שאלה שהורים רבים מתמודדים איתה.

מצבים של בכי, תסכול ועצבנות אצל ילדים יכולים להיגרם ממגוון סיבות - החל מצעצוע שנשבר, נפילה בגינה ועד לסירוב של ההורים להרשות משהו שהילד רוצה. ילדים אינם תמיד מסוגלים להסביר או להבין את הרגשות החזקים שהם חווים, ולכן חשוב שההורים ידעו איך להגיב בצורה מיטבית.


הגישה שמוצגת כאן היא שילדים מתנהגים על פי מה שהם מרגישים. התנהגויות כמו בכי ותסכול הן דרכם לבטא את הרגשות הפנימיים החזקים. במקום להגיב בכעס או בעצבנות, אנחנו ההורים צריכים להיות המבוגר האחראי והמכיל. כשהילד חווה קושי רגשי, הוא זקוק שההורה יהיה שם איתו, יאהב ויקבל אותו ללא תנאי. התגובה של ההורה ברגעים אלה עשויה להשפיע רבות על דרך ההתמודדות של הילד.


קבלו ארבע פעולות פשוטות מומלצות להורים כדי לסייע לילד בזמן בכי ותסכול:


1. לרדת לגובה העיניים של הילד - פיזית לשבת או לרדת לגובה מבטו. זה יוצר תחושה של חיבור וקרבה.

2. להכיל ולשקף את הרגש - להגיד במילים שאנו רואים וקולטים את הרגש החזק שהוא חווה, בין אם עצב, כעס, תסכול או אחר. להראות שיש מקום לרגשות אלו.

3. להתעניין - לשאול את הילד למה הוא זקוק כדי להירגע. אולי חיבוק, שתייה או אפילו לצייר את הכאב.

4. לבטא אהבה - להזכיר לילד שאנו אוהבים אותו ללא תנאי, ונהיה איתו בכל רגע, גם כשקשה לו.


בצעדים פשוטים אלו ניתן להעביר לילד מסר של קבלה, אהבה והכלה שיסייעו לו להתמודד עם הרגשות הקשים. חשוב לזכור שלא תמיד נוכל לשלוט בדרך שהילד מגיב, אבל נוכל לשלוט בדרך שאנו, כהורים, בוחרים להגיב. כשנהיה מודעים יותר להגיב באהבה ובקבלה במקום בכעס, הילד ירגיש שאנחנו איתו ועבורו.


הגישה המכילה והמקבלת הזו יכולה להוות אתגר בפועל, ומצריכה תרגול והתבוננות פנימית. מצבי בכי ותסכול אצל ילדים עלולים לגרום לתגובות אימפולסיביות של כעס וייאוש מצד ההורים. אך כשהורים מצליחים ליישם גישה זו, הם נותנים לילדיהם מתנה יקרה - תחושת ביטחון עמוקה שהם נאהבים ומתקבלים כפי שהם בכל רגע נתון, גם כשקשה להם.


זוהי מיומנות משמעותית שדורשת התמדה, אך פיתוחה שווה את המאמץ. כשילדים חווים אותה בגיל צעיר, היא יכולה להשפיע עמוקות על תפיסתם העצמית, הביטחון והיכולת שלהם לנהל רגשות קשים בעתיד. ההורים הם מגן הביטחון לילדים, ותגובה מקבלת ואוהבת שלהם בשעות קשות היא משקל נגד חשוב לקשיים שילדים חווים. הבנה וסבלנות מהורים מהווים בסיס איתן לצמיחה רגשית בריאה.


בנוסף, כשהורים מצליחים לשמור על גישה מכילה ואוהבת גם כשקשה, הם למעשה מחנכים את ילדיהם וחושפים אותם לכלי יקר ערך - דרך לטיפול עצמי של הרגשות. כשהילד רואה כיצד הוריו מתייחסים לרגשותיו הקשים באהבה ובקבלה, מסר זה חודר גם אצלו פנימה. הוא לומד כיצד להתמודד עם רגשות כאלה באופן בריא ובונה - על ידי קבלתם ומתן מקום להם להיות, במקום לדחוק אותם החוצה. זוהי מתנה משמעותית ויקרה עבור הילדים, שתלווה וגם תשרת אותם לאורך חייהם.


מרגישים שאתם רוצים ללמוד איך בדיוק לעשות את זה?


מזמינה אתכם לפנות אלי להדרכה פרטנית בזום או בקליניקה

מוזמנים ליצור איתי קשר להורות מודעת, רגועה ומכילה יותר.


שלכם,

עינת אלה לוי

מדריכת הורים בשיטת אדלר ויועצת שינה

050-6666203Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page